Değersizlik duygusu ile etkili şekilde baş etmenin yolları - Mutlak Bilgi

Değersizlik duygusu ile etkili şekilde baş etmenin yolları

Kendini bedelsiz hisseden kişi toplum içerisinde ya da içsel olarak kendini kıymetsiz görür ve varlığının bir kıymet taşımadığına inanır.

Fakat aslında “Hiç kimse sizin müsaadeniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.”

Bu söz öyle doğru bir söz ki; size kim ne söylerse söylesin, her kim ne yaparsa yapsın eğer sizde “Ben değersizim” inancı yoksa kendinizi bedelsiz hissetmezsiniz.

“Mesajıma karşılık vermedi sanki bana kırıldı mı?”
“Yoldayken karşılaştık bana baktı fakat selam vermedi sanki görmemezlikten mi geldi?”
“Bana tip tip bakıyor sanki neyimi beğenmiyor?”
“Çaya davet ettim kabul etmedi sanki benden hoşlanmadı mı?”

İç sesleriniz aslında zihninizde barındırdığınız olumsuz düşünceler

“Acaba” diye devam eden o iç sesleriniz aslında zihninizde barındırdığınız olumsuz düşüncelerinizdir.

Olumsuz düşünceleriniz size kendinizi olumsuz hissettirir. Olumsuz düşünceleriniz ve hisleriniz davranışlarınızı hatta hayata bakışınızı olumsuz tesirler.

Kendiniz ile ilgili inanıcınızı değiştirin

Aslında bunların tüm sorumlusu, kendinizin nasıl olduğunuza inandığınız ile ilgilidir. Yani kendi benlik şemanızın “Değersiz biriyim, sevilebilir biri değilim” olduğu inancıyla ilgilidir.

O halde tedaviye bu inancı değiştirmekle başlayın. Bunun yolu da olumsuz düşünceleriniz zihninize geldiğinde onları geri göndermekten geçer.

Yani yolda karşılaşmış olduğunuz dostunuzun size baktığı halde selam vermemesini, “Görmemiş olabilir” diyerek olumlu düşünmenizle bu tedavi mümkündür.

O halde ne yapmalıyız?

Bardağın boş tarafına değil, dolu tarafına bakarak “Bana neden eksik su koydu?” demeyip “Beni de düşündü” diyerek olumlu yaklaşmalı ve olayları kendimize bağlamamalıyız. Unutmayın insanı olaylar üzmez, olaylara bakış açısı üzer.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu