Gözün içerisindeki zarda ortaya çıkan bu hastalığa dikkat! - Mutlak Bilgi

Gözün içerisindeki zarda ortaya çıkan bu hastalığa dikkat!

Gözümüzün beyaz kısmının üzeri ince bir zar katmanı ile kaplıdır. Olağanda bu katman dışarıdan çıplak gözle görülemez. Lakin göz travması, mikrop kapması, alerji üzere durumlarda damarlar genişler ve gözümüz kırmızı olarak gözükür. Beğenilen kızarıklık oluşturan konjonktiva dediğimiz bu ince zar katmanıdır.

Göz yüzeyine gerçek ilerleyip büyüyor

Çeşitli travma yahut genetik nedenlerle bu zar genişler ve göz yüzeyine gerçek ilerleyip büyümeye başlar.

Gözün saydam kısmının üzerini örtmesi ve görmeye ziyan vermesi ileri evrelerde karşımıza çıkabilir.

Şiddetli kızarıklık, batmaya sebep olabilir

Göz kapakları bu zar üzerinde sürtünme tesiri yahut en ufak bir kuruma ve tahriş nedeniyle şiddetli kızarıklık, batmaya sebep olabilir. Ayrıyeten gözün doğal görünümü de bozar.

Erken evrelerinde güneş gözlüğü, çevresel etkenlerden korunma ve yapay gözyaşı damlaları ile rahatlatılsa da ilerlemeye devam ettiğinde kesinlikle cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

Alttaki göz dokularına ilerleyip bozuyor

Birtakım hastalarımızda ilerlemediği söz edilse de uzun periyodik durumlarda mikroskopik olarak gözle görülenden daha ileri olduğu ve tıpkı ağacın kökleri üzere alttaki göz dokularına ilerleyip bozulmalara neden olduğu biliniyor.

Ayrıyeten gözün kornea katmanında bozulmalara neden olarak gözlük ile düzeltilemeyen astigmatizma hastalığına neden de olabilir.

Ne vakit ameliyat ile tedavi edilmeli?

Bu nedenle hastalarımızda pterjium varlığında bunu önemsemelerini ve göz hekiminin nezaretinde kalmalarını önermekteyiz. Aşikâr bir büyüklüğe ulaştıktan sonra da ameliyat ile tedavi düşünülmeli.

Ameliyat ile tedavide buradaki fazla doku temizlendikten sonra bölgeye burayı besleyecek ve hastalığın tekrarlama riskini azaltacak doku nakli tedavileri çok kıymetlidir.

Doku nakli ile birlikte yapılacak pterjium cerrahilerinin sonuçları çok yüz güldürücüdür. Tedavide değerli olan iki nokta; erken tedavi ve doku nakli ile kombine cerrahidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu