Hamilelik döneminde ağızda meydana gelen 4 değişim - Mutlak Bilgi

Hamilelik döneminde ağızda meydana gelen 4 değişim

1-Artan hormonlar diş etlerini hassaslaştırıyor

Hormon düzeylerindeki ani artış diş eti iltihaplarına eğilimi artırır. Şayet dişler ve diş etleri üzerinde biriken plak gereğince temizlenemezse çarçabuk diş eti iltihabı, diş etinde hamilelik tümörü gelişebilir.

Gebelik öncesi tedavi edilmemiş önemli diş eti rahatsızlıkları olan gebe bayanlarda ise erken doğum ya da düşük doğum yüklü bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi yeterli bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması kıymetlidir.

Bu nedenle gebelik öncesi âlâ bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması değerlidir.

2-Tükürük daha asidik hale geliyor

Gebeliğin bilhassa birinci devirlerinde görülen kusma ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabilir.

Bilhassa kusmayı takiben çabucak dişleri fırçalamak diş yüzeyindeki aşınmaları artırabilir. Bu nedenle kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır.

Ayrıyeten hamilelik müddetinde tükürüğün daha asidik özellikler göstermesi dişleri çürüğe daha yatkın hale getirir. Yanlışsız ağız bakımı ile yeni çürüklerin oluşumu engellenebileceği için anne adayının ağız bakımını gebelik öncesi tertibe oturtmuş olması değerlidir.

3-Diş eti kanamaları artırıyor

Diş eti sorunu nedeniyle dişetleri kanayan, dişlerinde hassasiyet sorunu olan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Ağız hijyeninin kâfi derecede sağlanamadığı durumlarda diş eti hastalıkları ve çürükler gelişebilir.

4-Yenilen besinler dişlerde çürüme riskini artırıyor

Değişen beslenme alışkanlıkları ve çürük yapan özellikli besinlerin sık tüketimi (sık orta öğünler ve tatlı besin tüketiminin artması, kuru meyve gibi) diş çürüklerinin oluşma riskini artırır. Bu nedenle bu besinlerin tüketimi sonrası ağız hijyenini hakikat biçimde sağlamak çok kıymetli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu