Mercedes-Benz'de Çalışan İşçi, Fabrikaya Buldozerle Girdi - Mutlak Bilgi

Mercedes-Benz’de Çalışan İşçi, Fabrikaya Buldozerle Girdi

İspanya’da Mercedes-Benz fabrikasında çalışan bir personel, şirketin toplu işten çıkarma politikasını protesto etmek için bir buldozer çalıp fabrikada bulunan araçları ezmeye başladı. 38 yaşındaki emekçi, 50’den fazla ticari araca ziyan vererek şirketi büyük ziyana uğrattı.

Buldozerle birlikte fabrikanın üretim bandına girmek üzereyken yakalanan protestocu, yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edildi. 50’den fazla araca ziyan veren emekçi, özel mülkiyete ziyan vermek üzere birçok hatayla itham edildi.

Mercedes-Benz’i 2 milyon Euro’luk ziyana uğrattı

İspanya’da Mercedes-Benz fabrikasında çalışan 38 yaşındaki bir personel, kendisi şimdi kovulmasa da şirketin toplu işten çıkarma siyasetine karşı öfkesini şiddete başvurarak gösterdi. Fabrikadan yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir buldozeri çalıp, fabrikaya girdi ve burada Mercedes EQV, V-Class ve Vito da dahil olmak üzere 50’den fazla araca ziyan verdi.

Fabrikada park halinde duran araçlardan sonra, çalışanın maksadı robotik üretim bandına gitmekti. Daha az insan gücü gerektiren bu robotik bant, toplu işten çıkarmaların sebebi olarak gösteriliyordu. Buldozerle üretim bandına girilmesi demek, şirket için haftalarca kapanmaya sebep olabilecek bir ziyana uğramak manasına gelecekti. Protestocu, neyse ki üretim bandına giremeden güvenlik vazifelileri tarafından yakalandı.

Protestocu, fabrikaya 2 milyon Euro’nun üzerinde bir ziyan vermesi sebebiyle mahkemede özel mülkiyetin çalınması, ziyan verilmesi ve yok edilmesi üzere suçlamalarla karşı karşıya kalacak. Mercedes-Benz, hususla ilgili bir açıklama yapmasa da bu protestonun, toplu işten çıkarmalara karşı tesirinin son derece az olacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu