Spor yapanların en sık karşılaştığı 8 yaralanma türü - Mutlak Bilgi

Spor yapanların en sık karşılaştığı 8 yaralanma türü

1-Koşucu Dizi

Koşucu dizi en yaygın spor yaralanması çeşididir. Sorun en yaygın olarak koşucular, bisikletçiler, yüzücüler ve aerobik yapan, futbol, basketbol ve voleybol oynayan insanlarda görülür. Dizin çok kullanımı, diz ekleminin içindeki kıkırdak ve etrafındaki bağların ve tendonların tahriş olmasına yol açar ve bu da problemlere sebep olur.

2-Diz Yaralanmaları 

Diz yaralanmaları diz üzerine çarpmanın, düşmenin yahut bükülmüş bir diz üzerine düşmenin bir sonucu olabilir. Bunlar futbolcularda en yaygın spor yaralanmasıdır. Bu hasarlar, yaralanmalar diz kemiklerini bir ortada tutan bağların ve kıkırdak yapıların ziyan görmesidir.

3-Omuz Yaralanması

Bu yaralanmalar çoğunlukla tenis, yüzme ve voleybol üzere sporlar esnasında meydana gelir. Bu sıkıntıların en önemli nedeni, rotator manşonun (omuz etrafındaki bir küme tendon ve kas) çok kullanımına bağlıdır.

4-Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileği burkulmaları süratli bir halde atlama, koşma yahut dönmeyi içeren aktivitelerde yaygın olarak görülür. Kimi hareketler, ayak bileğinin bükülmesine ve bir tendonun/bağın yırtılmasına yol açabilir.

5-Tenis/Golfçü Dirseği

Tenisçi dirseği, teniste tekrarlanan vuruşlar nedeniyle dirsekte tendon dejenerasyonunu içerir. Bu durum dirseğin dış tarafında ağrıya neden olur. Golfçü dirseği, ön kol gerilmesinden sorumlu kasların yangılanması nedeniyle dirseğin iç tarafını tesirler.

6-Shin Splints

Shin Splints, alt bacak kemiği (tibia) etrafındaki kasların zorlanmasının neden olduğu tibia etrafındaki ağrı manasına gelir. Bunlar çoğunlukla faal olmayan şahıslarda çalışmaya başlayıp aktivite yoğunluğunu çok süratli bir formda arttıran atletlerde görülür.

7-Kasık Çekmesi

Bu, bacakların birbirine yanlışsız çekilmesine yardımcı olan ve uyluğun iç kısmında bulunan keskin ağrı ve bazen de şişmeye neden olan adduktor kaslarının bir tansiyonunu tabir eder. Bu çoklukla koşu sırasında birdenbire istikamet değiştirme üzere aktivitelerde olur.

8-Hamstring Zorlanması

Hamstringler uyluk ardında bulunan kaslardır. Hamstring gerginliği ya da zorlanması en çok yetersiz ısınma yahut çok yorgunluk nedeniyle ortaya çıkar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu