Yılın En Popüler Araba Rengi 2020 Yılında da Değişmedi - Mutlak Bilgi

Yılın En Popüler Araba Rengi 2020 Yılında da Değişmedi

Zevkler ve renkler tartışılmaz… Bunu biliyoruz. Lakin en azından kaydını tutup istatistiğini çıkarabiliriz. Araba dalı için boya tahlilleri sunan ABD merkezli Axalta Coating Systems, 68. Global Otomotiv Renk Popülerliği Raporu’nu yayınladı ve 2020’nin en tanınan araba renklerini ortaya çıkardı.

Şayet evvelki yıllarda en tanınan araba renklerinin hangileri olduğunu biliyorsanız, 2020 için de bir sürpriz ile karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz. Çünkü beyaz, art geriye onuncu sefer yılın en tanınan araba rengi oldu. Beyaz rengi sırasıyla siyah ve gri/gümüş renkleri takip etti.

Bölgelere nazaran 2020’nin en tanınan araba renkleri bu halde

Paylaşılan infografiğe nazaran “nötr renkler” diyebileceğimiz beyaz, siyah ve gri/gümüş, toplamda yüzde 81’lik pazar hissesiyle açık orta en tanınan araba renkleri olmaya devam ediyor. Beyaz, yüzde 38 pazar hissesi ile en tanınan renk olurken; onu yüzde 19 pazar hissesi ile siyah, yüzde 15 ile de gri takip ediyor.

En tanınan araba “renkleri” diyebileceğimiz mavi ve kırmızı, 2020 yılında sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 5 pazar hissesine sahip oldular. Biraz daha tezli renkler olarak karşımıza çıkan kahverengi/bej yüzde 3, sarı/altın ise yüzde 2 pazar hissesine sahip oldu. Bu noktada pazar hissesi dağılımının ve en tanınan araba renkleri sıralamasının ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceğini, aktarmış olduğumuz istatistiklerin global pazarı kapsadığını unutmamak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu